Till föreningar och kontaktpersoner för barn- och ungdomslag i Småland 2021.
Hej,
Jag bifogar serieindelningen för barn- och ungdomsfotbollen i Småland 2021.
Vi har försökt tillmötesgå så många som möjligt av de inspel och förslag på ändringar som kom in efter att den preliminära serieindelningen publicerades. Vi hoppas att ni har förståelse för att inte alla dessa önskemål har kunnat tillgodoses. Vi jobbar för att så många som möjligt ska bli nöjda men vi kommer aldrig att lyckas få en serieindelning som alla tycker är bra. Bifogad serieindelning är den slutgiltiga versionen och kommer inte omarbetas.
När lottas serierna?
Lottningen kommer genomföras så fort vi hinner – målsättningen är att alla serier ska vara lottade och klara 31 mars. Då skickas mer information ut och ni kan börja tidsätta matcherna.
När börjar säsongen?
I och med att det är ännu ett speciellt år har vi beslutat att allt seriespel lottas med första omgångar 1-2 maj.
Flera lag i samma åldersklass: önska spelveckor?
Vissa föreningar som har lag i samma åldersklass vill ibland önska att spela hemma/borta samma eller olika veckor med båda lagen. Jag bifogar ett dokument gällande detta där ni kan läsa mer kring och återkomma om så önskas. Det ska isåfall skickas in senast onsdag 24 mars. Ni som inte har sådana önskemål kan bortse från det dokumentet.
Kommer vi ens få spela?
I skrivande stund har vi riktlinjer som avråder från allt matchspel fram till 21 mars. Vi hoppas såklart att dessa restriktioner ska ändras och har planerat för en ”vanlig” säsong. Om något beslut tas som ändrar det upplägget informerar vi samtliga föreningar så snart vi vet.
Vänliga hälsningar
Hampus Haglund
Barn- och ungdomskonsulent
Mer info på:
https://www.smalandsfotbollen.se/nyheter/2021/03/serieindelning-barn--och-ungdom-2021/